FAQ

Materiały

1.   Z jakiego materiału wykonany jest parkiet balkonowy GUMI?

Taras GUMI to naturalne drewno THERMOJESIONOWE. Drewno to powstaje w skomplikowanym procesie termomodyfikacji, który ma na celu znaczną poprawę jego naturalnych właściwości. Od niedawna w naszej ofercie znajdują się jednak również deski wykonane z materiału kompozytowego. GUMI Composite do doskonały wybór dla wszystkich, którym nie po drodze z coroczną konserwacją drewna.

2.   Czy GUMI może być wykonany w innym kolorze?

Niestety deski drewniane dostępne są tylko w jednym kolorze. GUMI Composite jednak, oferuje aż 5 możliwych wykończeń kolorystycznych.

3.   Czy listwy wypełniające są tylko w jednej długości?

Tak. Na chwilę obecną listwy wykończeniowe dostarczamy wyłącznie w jednej długości. Jednak w przypadku listew ich docięcie do odpowiedniego wymiaru nie nastręcza większych trudności i może być wykonane przy użyciu najprostszej piłki do drewna.

4.   Czy deski GUMI dostępne są tylko z ryflowaną powierzchnią?

Na chwilę obecną w sprzedaży dostępne są wyłącznie deski z ryflowaną powierzchnią.

5.   Czy taras GUMI jest łatwopalny?

Taras GUMI wykonany jest z naturalnego drewna w związku z czym jego palność jest taka sama jak w przypadku każdego innego drewna. Nie należy narażać desek na działanie wysokich temperatur mogących spowodować zapłon.

6.   Czy istnieje ryzyko, że z desek GUMI wypłynie żywica?

Nie ma takiego ryzyka. W wyniku procesu modyfikacji termicznej drewno pozbawiane jest naturalnych żywic, a więc nie ma obaw o ich wypłynięcie.

7.   Czy drewno Thermojesion jest ekologiczne?

Zarówno proces pozyskiwania drewna jak i proces jego obróbki i późniejszej utylizacji są procesami ekologicznymi i prowadzonymi w racjonalny i zrównoważony sposób. Świadczą o tym certyfikaty takie jak: FSC, ITD, które posiada taras GUMI. Sam proces obróbki termicznej drewna odbywa się natomiast bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych i jest w pełni ekologiczny.

Montaż

1.   Czy taras GUMI przykręca się do podłoża?

Nie. Taras GUMI należy układać „na pływająco” tzn. w żaden sposób nie blokować łączników np. poprzez ich przykręcanie do podłoża.

2.   Mój balkon ma skośny kształt jak ułożyć taras?

Jest klika sposobów. Deski można przyciąć pod odpowiednim kątem zapewniając tym samym bardzo dobre dopasowanie do kształtu tarasu lub ewentualnie ułożyć taras z tzw. ząbkami. W obu przypadkach zalecamy jednak kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta, który pomoże najlepiej dopasować deski.

3.   Czy trzeba wstępnie przygotować powierzchnię pod taras?

Powierzchnia powinna zostać przede wszystkim oczyszczona z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. W przypadku kostki brukowej dobrze jest również usunąć ewentualną trawę wyrosłą między kostkami. W przypadku posadzki betonowej można ją zabezpieczyć przed kruszeniem i pyleniem gruntem lub folią w płynie.

4.   Jak estetycznie wykończyć brzegi tarasu? Czy są dostępne listwy wykończeniowe?

Listewy wykończeniowe, które posiadamy w ofercie służą do dokładniejszego pokrycia powierzchni tarasu drewnem w miejscach, w których nie można umieścić deski o pełnej szerokości (70 mm).  Do wykończenia brzegów tarasu wystarczy użyć przeciętych na pół łaczników GUMI. Jest to bardzo proste i estetyczne rozwiązanie.

5.   Czy trzeba wypełniać wszystkie otwory w deskach łącznikami?

Nie trzeba wypełniać wszystkich otworów. Należy montować je w sposób zapewniający stabilne podparcie i jednocześnie mocne połączenie z sąsiednimi deskami. Aby osiągnąć taki efekt nie trzeba wypełniać wszystkich otworów. Łączniki w paczkach zostały dobrane w taki sposób, aby na pewno ich nie zabrakło.

6.   Czy w razie potrzeby można wymienić jedną deskę nie rozbierając całego tarasu?

Oczywiście. Jeżeli zaistnieje konieczność wymiany deski, można to bez problemu zrobić nie demontując pozostałych.

7.   Gdzie szukać fachowca, który pomógłby mi ułożyć taras GUMI?

Pomocne informacje znaleźć można w dziale KONTAKT>> W Polsce . Znajduje się tam pełna lista naszych dystrybutorów oferujących usługę ułożenia tarasu. Jeżeli nie ma na niej nikogo z Twojej najbliższej okolicy, polecamy wtedy aby skontaktować się z naszym, Biurem Obsługi Klienta.

8.   Czy powierzchnia tarasu/balkonu musi być jakoś poziomowana do ułożenia desek?

Powierzchnia balkonu/tarasu powinna być możliwie równa i posiadać ok. 3% spadek pozwalający na swobodny odpływ wody.

9.   Jak powinien być liczony wymiar balkonu? Od krawędzi do krawędzi?

Wymiary balkonu liczone są najczęściej od krawędzi balkonu, bywają jednak sytuacje w których powinniśmy zmierzyć raczej powierzchnię, na której realnie możemy ułożyć deski tarasowe. Bywa tak np. w przypadku kiedy duża część balkonu znajduje się poza barierką zabezpieczającą .

10.   Czy taras można ułożyć samemu czy zalecają Państwo montaż z pomocą “fachowca”?

Taras GUMI został zaprojektowany tak aby jego montaż nie nastręczał żadnych trudności nawet zupełnie niedoświadczonym użytkownikom. Bywają jednak sytuacje (łuki, schody, skosy), w których zalecamy montaż przeprowadzony przez specjalistów. W takim przypadku kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta w celu rozwiania wątpliwości to z pewnością najlepsze rozwiązanie.

11.   Czy mogę przeprowadzić pod tarasem przewód oświetleniowy? Czy zmieści się on tam i nie spowoduje jakichś problemów?

Przestrzeń pod deskami to 10 mm, jeżeli dobrze zabezpieczony kabel nie przekroczy swoją średnicą tego wymiaru, to nie ma przeciwskazań w jego przeprowadzeniu.

12.   Czy poradzę sobie z ułożeniem tarasu sama?

Z pewnością tak. Taras został zaprojektowany w sposób umożliwiający możliwie najłatwiejszy montaż. Warto oczywiście uzbroić się w rękawiczki jednak stopniowe układanie desek i powiększanie obszaru tarasu nie powinno nastręczyć zbyt wielu trudności.

13.   Podczas montażu zabrakło mi łączników. Dlaczego? Co powinienem teraz zrobić?

Ilość łączników dobierana jest w paczkach tak aby deski można było zmontować w trwały i stabilny sposób. Nie ma wymogu aby umieszczać je we wszystkich nawierconych w deskach otworach. W sytuacji kiedy łączników brakuje, prawdopodobnie zostały one umieszczone w zbyt dużej ilości dostępnych otworów. Aby nie demontować tarasu zalecamy kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta i zamówienie partii samych łączników.

Realizacja zamówienia

1.   Jak długo trwa realizacja zamówienia?

Przygotowanie desek do wysyłki zlecamy natychmiast po otrzymaniu zamówienia. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 2 dni robocze. W zależności od wybranej opcji dostawy, doręczenie przez firmę kurierską może zająć 1-2 dni (kurier DPD, paczkomat InPost). W przypadku zamówień paletowych doręczenia zajmuje nieco dłużej i może potrwać do 5 dni roboczych.

2.   Ile czasu może potrwać doręczenie mojego zamówienia?

W zależności od wybranej opcji dostawy oraz wielkości zamówienia, firmy kurierskie z którymi współpracujemy realizują doręczenia maksymalnie w czasie 5 dni roboczych. Dla przesyłek paczkowych kurierskich DPD oraz InPost są to 1-2 dni robocze. Przesyłki paletowe DPD 2-5 dni roboczych.

3.   Czy mogę zamówić dostawę tarasu w godzinach wieczornych?

Niestety, dostawy wieczorne na chwilę obecną nie są obsługiwane przez firmę kurierską, za pośrednictwem której doręczane są paczki zawierające podłogę balkonową GUMI.
Możliwa jest jednak dostawa w sobotę,  wystarczy ją jedynie wyraźnie zasygnalizować jeszcze przed złożeniem zamówienia lub ewentualnie w uwagach już w trakcie jego składania.

4.   Czy istnieje możliwość wysyłki tarasu za granicę?

Taka możliwość istnieje. Dotyczy jednak wyłącznie Państw z obszaru Unii Europejskiej, na terenie których nie jest obecny żaden z naszych Partnerów.

5.   Co zrobić jeżeli mój balkon ma niestandardowe wymiary? Jak go wycenić?

Jeżeli balkon posiada nietypowe kształty najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie zwymiarowanego rysunku do naszego Biura Obsługi Klienta. Przygotujemy dla Państwa najszybciej jak to możliwe kompleksową wycenę i zaproponujemy najbardziej optymalne rozwiązania.

6.   Czy jest możliwość odbioru osobistego zamówionych desek?

Tak, jest taka możliwość. Deski GUMI osobiście można odebrać w naszej fabryce w Radzyminie niedaleko Warszawy.

Wytrzymałość

1.   Czy taras może znajdować się na zewnątrz w każdych warunkach?

Tak. Deski GUMI przeznaczone są do wykorzystania na zewnątrz i sprawdzają się świetnie w każdych warunkach. Odpowiednio pielęgnowane i zadbane mogą służyć bardzo wiele lat bez utraty swojego estetycznego wyglądu.

2.   Czy wiatr nie zwieje desek z mojego balkonu?

Z pewnością nie. 1 m2 tarasu GUMI wraz z łącznikami waży aż 14,5 kg i stabilnie przylega do podłoża. Nie ma w związku z tym obaw o zwianie go z balkonu.

3.   Jak jest żywotność tego tarasu?

Prawidłowo użytkowany i pielęgnowany taras posiada wieloletnią żywotność i bardzo wysoką trwałość. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów. Drewno Thermojesion w odpowiednich warunkach i przy corocznej pielęgnacji zachowuje swoje właściwości i wygląd nawet przez 20 lat.

Zastosowania

1.   Mam balkon o powierzchni ok. 30 m2, czy powinnam ułożyć go w jakiś specjalny sposób?

Wszystko zależy od jego konkretnych wymiarów i relacji długość – szerokość. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

2.   Mój balkon posiada łuki, czy mogę ułożyć na nim taras GUMI?

Na pewno tak. Taras GUMI może być układany przy takich kształtach. Jest to jednak dość skomplikowane i dlatego warto w tym przypadku poprosić o pomoc fachowca poleconego przez nasz Dział Obsługi Klienta.

3.   Czy mogę ułożyć taras w ogrodzie?

Taras GUMI należy układać na twardych, nieodkształcających się powierzchniach (możliwie równych). Jeżeli taka powierzchnia znajduje się w ogrodzie to nie ma przeszkód w zastosowaniu tarasu GUMI.

4.   Na jakich powierzchniach nie powinienem układać tarasu GUMI?

Tarasu GUMI nie powinno montować się na podłożach sypkich, miękkich i niestabilnych.

5.   Czy łączniki nie uszkodzą warstwy izolacyjnej na moim balkonie?

Łączniki są bardzo solidne i odporne, wykonane zostały przy tym z elastycznego materiału, który nie powoduje uszkodzeń warstw izolacyjnych tarasów. Jeżeli jednak są co do tego wątpliwości, można zawsze zapytać w Dziale Obsługi Klienta o darmową próbkę, która pozwoli ocenić to samemu.

6.   Jaki jest maksymalny rozmiar tarasu na którym mogę ułożyć deski GUMI?

Tarasy bywają bardzo różne. Nie ma określonego maksymalnego rozmiaru, na pewno jednak w przypadkach przekraczających możliwości obliczeniowe dostępnego na naszej stronie kalkulatora, należy zwrócić się z zapytaniem do naszego Działu Obsługi Klienta.

7.   Czy taras GUMI można układać obok basenów lub oczek wodnych?

Tak. Nie ma ku temu przeciwskazań. Należy jednak pamiętać, iż działanie chlorowanej wody może niekorzystnie wpływać na kolorystykę desek.

Pielęgnacja tarasu

1.   Czy Taras GUMI trzeba impregnować?

Deski GUMI są już fabrycznie zaolejowane, dlatego przez pierwszy sezon na pewno olejowanie nie będzie potrzebne. Później – w zależności od tego czy taras znajduje się pod zadaszeniem, jak bardzo narażony jest na działanie warunków atmosferycznych oraz jak intensywnie jest użytkowany – olejowanie może być już konieczne aby przywrócić świeży wygląd powierzchni.

2.   Kiedy należy olejować taras?

Zalecamy aby deski olejować po sezonie letnim oraz po sezonie zimowym (o ile zalegał na nich śnieg). Pozwoli to utrzymać powierzchnię desek w bardzo dobrej kondycji i jednocześnie zapewni świeży i intensywny kolor tarasu.

3.   Czy taras trzeba przykrywać na zimę?

Deski tarasowe GUMI przystosowane są do użytkowania w warunkach zewnętrznych. Właściwe zaolejowanie tarasu przed sezonem zimowym powinno wystarczyć, taras można jednak dodatkowo przykryć różnego rodzaju materiałami chroniącymi przed śniegiem, pamiętać jednak należy o możliwym zawilgoceniu desek w przypadku braku dopływu powietrza.

4.   Jaki olej powinnam wybrać do pielęgnacji tarasu?

Każdy nieszkodliwy dla środowiska, przeznaczony do drewna używanego na zewnątrz. Dobrze jeżeli olej zawiera filtr UV, pozwoli to na lepsza ochronę koloru desek.

5.   Jak należy przeprowadzać olejowanie desek?

Konserwacja desek GUMI to naprawdę nic trudnego. Jeżeli przeprowadzana jest systematycznie w większości przypadków wystarczy jedynie umyć powierzchnię tarasu wodą i szczotką do szorowania, a następnie, po wyschnięciu,  pokryć ją nową warstwą oleju przy pomocy szerokiego pędzla z włosiem dobranym do powierzchni drewnianych (wszystkie potrzebne elementy można znaleźć w naszym sklepie online).

Jeżeli deski nie były olejowane dłuższy czas (ponad 1 sezon), a ich powierzchnia pokryła się widoczną wyraźnie, ciemnoszarą patyną wówczas aby olej prowidłwo zaipregonował drewno, konieczne może okazać się wcześniejsze usunięć szarej patyny, specjalnie do tego przeznaczonym środkiem chemicznym tzw. odszarzaczem.
W naszym sklepie online dostępne są sprawdzone przez nas środki firmy Flügger. Koncentrat, środek do drewna A,  silnie czyszczący i doskonale usuwuający stary olej z powierzchni desek oraz odszarzający i neutralizujący środek do drewna B. Oba produkty nalezy stosować ściśle wg. zaleceń producenta.

Jak przebiega taka gruntowna konserwacja tarasu można również zobaczyć na: https://www.youtube.com/watch?v=z8SX8KyzoLw

6.   Czy zalegające na deskach liście mogą powodować odbarwienia?

Z pewnością pewnego rodzaju przebarwienia, związane z nadmierną wilgotnością pod powierzchnią zalegających liści, jak i nierównomiernego nasłonecznienia tarasu – mogą się pojawić. Należy unikać długotrwałego zalegania wilgotnego materiału bezpośrednio na powierzchni tarasu. Może on wpływać nie tylko na same deski, ale także na olej którym zostały pokryte.

7.   Jak należy czyścić taras z bieżących zabrudzeń?

Drewno Thermojesion można bez obaw zmywać na mokro oraz zamiatać. Należy unikać szczotek lub środków powodujących zarysowania na deskach lub reagujących z olejem, którym pokryte są deski.

8.   Czy taras GUMI trzeba odśnieżać w zimę?

Jeżeli są takie możliwości to zalecamy aby usuwać zalegający na deskach śnieg. Pozwoli to na zachowanie olejowanej powierzchni desek w lepszej kondycji. Nie mamy jednak na myśli tradycyjnego odśnieżania przy pomocy ostrych łopat, które łatwo mogłyby uszkodzić deski. Nadmiar śniegu należy usuwać w sposób możliwie nieszkodliwy dla powierzchni desek .

9.   Czy rozgrzany słońcem taras można zmywać zimną wodą?

Należy unikać takich sytuacji. Zimna woda może spowodować nagłe naprężenie desek i doprowadzić do ich pęknięcia. Zalecamy w takich przypadkach użycie raczej wody o letniej temperaturze.

Często zadawane pytania

1.   Skąd nazwa Parkiet Tarasowy?

Zdecydowaliśmy się na określenie naszego produktu jako Parkiet Tarasowy ze względu na to, iż ma bardzo wiele cech wspólnych z tradycyjnym parkietem, stosowanym wewnątrz pomieszczeń. GUMI po ułożeniu staje się piękną drewninaną podłoga na balkonie lub tarasie, może być układany w różne typowo parkietowe wzory, ma również taki sam rozmiar desek.

2.   Jak wpadliście na tak ciekawy pomysł na podłogę balkonową?

Nie było to wcale takie proste, chciaż właściwie pomysł podsunęło nam samo życie, a właściwie frustrujący brak wyników podczas wyszukiwania produktów z drewna na balkon lub taras. Brak łatwych w montażu i wytrzymałych podóg na balkon skłonił nas do rozpoczecia pracy nad wynalezieniem odpowiedniego rozwiązania. Tak powoli, po wielu nieudanych eksperymentach jesteśmy wreszcie w stanie odpowiedzieć szybko na pytanie: jaka podłoga na balkon? Albo: co zamiast płytek ceramicznych? Oczywiście Parkiet Tarasowy GUMI.

3.   Czy podłogę balkonową GUMI można przemalować?

Dla desek balkonowych GUMI wybraliśmy jako kolor startowy jasny brąz, najbardziej przypominający świeże drewno Thermojesionowe oraz drewno egzotyczne, słynące ze swojej twardości. Jest to jednak kolor “startowy” i podłogę można po pewnym czasie z powodzeniem “przemalować” lub wykończyć olejem tarasowym z pigmentem w innym kolorze. Uzyskując tym samym kolorystykę podobną do elewacji drewnianej (jeśli taka występuje) i efekt jednolitego balkonu w drewnie.

4.   Czy GUMI to podłoga na lata?

GUMI to zdecydowanie podłoga balkonowa na lata.  W przypadku małych tarasów przydomowych lub odkrytych balkonach na dachach, gdzie warunki wilgotnościowe i pogodowe są zdecydowanie trudniejsze, konieczna jest zwiększona troska i pielęgnacja. Jednak i tak jesteśmy przekonani, że Parkiet Tarasowy GUMI nawet w najtrudniejszych warunkach spisze się doskonale i dostarczy wielkej satysfakcji przez długie lata użytkowania.