Odszarzanie

Na odkrytych/niezadaszonych tarasach narażonych na promieniowanie słoneczne, z upływem czasu może pojawić się powierzchniowy efekt patyny. Jest to naturalna sytuacja, dotycząca każdego gatunku drewna.

Wielu użytkownikom szary wygląd drewna nie przeszkadza, uznają go wręcz za atrakcyjny i naturalny. Odszarzanie w takim wypadku nie jest procesem niezbędnym, jednak konserwacja polegająca na polejowaniu powierzchni (patrz. artykuł OLEJOWANIE) jest jak najbardziej wskazana i zdecywoanie wydłuży żywotność tarasu.

O ile opisana wyżej patyna prezentuje się względnie atrakcyjnie, o tyle powstałe po zimie (zwłaszcza morozowe) uszkodzenia warstwy oleju  już tak atrakcyjnie na tarasie nie wyglądają i niemal zawsze wymagają przedsezonowego odświeżenia.

W celu przywrócenia pierwotnego koloru tarasu należy przeprowadzić tzw. proces „odszarzania”.

Na rynku występuje wiele preparatów stworzonych do tego celu, produkty polecane przez DREWEX to np: odszarzacz A i B firmy Flügger, degreyer firmy Saicos oraz seria produktów firmy Osmo. Procedura użycia każdego z tych preparatów określana jest przez jego producenta i nalezy się do niej ściśle stosować.

Poniżej prezentujemy krótko jak efekt odszarzenia wykonany przy pomocy środka odszarzającego B firmy  Flügger.

Do wykonania pełnego odszarzenia potrzebne będą:
– wiadro z wodą;
– twarda szczotka do zmycia odszarzanej powierzchni;
– środek odszarzający;
– wałek lub pędzelek do nakładania środka;
– naczynko pomocnicze;

Na początku wstępnie, na mokro, szczotkujemy taras. Na mokrą jeszcze powierzchnię aplikujemy środek odszarzający (za pomocą pędzla lub twardej szczotki), pozostawiając całość na ok. 10-15 minut. W tym czasie odszarzacz wniknie w drewno eleminując szarawy nalot.

Całość następnie szczotkujemy intensywnie możliwie, twardą szczotką i spłukujemy obfitym strumieniem wody, pozostawiając do wyschnięcia na kilka godzin. 

Wysychające deski nie powinny już nosić na sobie szarej powłoki, ich świeży wygląd będzie wyraźnie rozpoznawalny.

Przygotowana w ten sposób powierzchnia może zostać zabezpieczona nową warstwą oleju.

Przy odpowieniej pogodzie (lekki wiatr oraz słońce) cały proces nie powinien zająć więcj niż kilka godzin. Nie jest szczególnie pracochłonny. Zużycie środka odszarzającego wynosi ok. 1 l na 5 m2 tarasu.

Konserwacja tego rodzaju powinna być przeprowadzana regularnie. Pozwoli ona na znaczne spowolnienie naturalnej degradacji powierzchniowej desek i wydłuży “życie” tarasu.